Logo
Načítanie
Projekt

Lev kapský

Lev kapský Ngorongoro

Lev - symbol divokej Afriky - je ohrozený. Vo veľkej časti Afriky dramaticky klesá počet levov. Teraz je v ohrození aj najikonickejší kráľ šeliem na svete - lev z Ngorongoro.

Toto je lev kapský

Organizácia Kope Lion sa snaží podporovať spolužitie ľudí a levov v chránenej oblasti Ngorongoro. Zintenzívňujúce sa konflikty medzi ľuďmi a divokými zvieratami sú tu pre levy ťažké. V posledných desaťročiach začali levy zo svojich bývalých území úplne miznúť, oddeľujúc slávne Ngorongoro kráterové levy od Serengeti. Misia harmonického spolužitia v tejto oblasti sa rúca, pričom strácajú ľudia aj voľne žijúce zvieratá. Organizácia Kope Lion bola založená v roku 2011 s cieľom zmeniť tento trend. Priamou spoluprácou s miestnymi obyvateľmi sa Kope Lion usiluje o udržateľné spolužitie ľudí a levov v Ngorongoro v prospech aj ľudí aj levov.

Organizácia Kope Lion, zložená z miestnych odborníkov a medzinárodných vedcov, zamestnáva bývalých lovcov levov, ktorí aktívne chránia zostávajúce levy a znižujú počet konfliktov. Naša práca je postavená na dátach, ktoré boli zozbierané počas posledných 50 rokov a zastupujú najznámejšie a najpreskúmanejšie levy na svete. Vďaka tomu máme jedinečnú príležitosť zmerať účinky nášho úsilia na populáciu levov, študovanú po celé generácie.

Levy – Celosvetová situácia

Levy sú vo väčšine Afriky ohrozené. Rýchly úbytok a rozdrobenie väčších populácií na menšie, izolované a zraniteľnejšie skupiny, ohrozuje budúcnosť tohto najväčšieho afrického predátora. Hoci početnosť levov v niektorých chránených oblastiach na juhu Afriky vykazuje pozitívne trendy, tieto populácie sú intenzívne kontrolované a rozdelené do mnohých menších polo-umelých oplotených rezervácií. Lev, podobne ako iné mäsožravce, potrebuje pre svoje dlhodobé prežitie rozsiahle a ekologicky fungujúce územie. Rastúce nároky zväčšujúcej sa ľudskej populácie tieto územia rýchlo vyčerpávajú. Strata biotopov je hlavnou príčinou dramatického úbytku levov v poslednom storočí. Tam, kde levy stále žijú spolu s ľuďmi, je ich hlavnou hrozbou prenasledovanie vyplývajúce z konfliktov medzi ľuďmi a levmi.

Ľudia z Ngorongoro

Masajovia a ich dobytok sa do tejto oblasti zatúlali približne pred 200 rokmi. Vytlačili Datoogov, známych aj ako Barabaigovia, ktorí zostali ako menšina na východe a juhu chránenej oblasti Ngorongoro. Oba národy sú tradiční pastieri, živia sa takmer výlučne svojim dobytkom, ktorý si ctia nadovšetko. Tradične boli títo pastieri nomádmi, pohybovali sa so svojim dobytkom a neustále hľadali trávu a vodu. Odvtedy sa viac usadili, keďže v súčasnosti musia navštevovať školu alebo potrebujú pravidelné služby zdravotných kliník. Okrem toho majú tieto národy menej dostupného priestoru, pretože ich populácia sa, na obmedzenom území poskytnutom NCA, zvyšuje.

Masajovia sú najznámejšou z etnických skupín v Ngorongoro a dnes tvoria 98 % obyvateľstva. Zvyšné 2 % tvoria Datoogovia, okrem toho veľmi málo rodín Hadzabe, ktoré žijú na samom okraji Ngorongoro pri jazere Eyasi.

Napíšte nám

Pokiaľ máte otázku, želanie alebo potrebujete informácie o darovaní daru, môžete nám napísať prostredníctvom formulára a my sa vám ozveme. Alebo nás kontaktujte priamo:

Roman Baláž, záchranár zvierat, fotograf a osobný sprievodca.
Zavolajte na telefónne číslo +420 734 863 169 alebo napíšte na e-mail.

Chyba: Vyplňte požadované informácie!
Foto Safari Afrika
Private Safari Travel